Dişlere Şekerden Daha fazla Zarar Veren Şeylerden Bazıları

Dişlere Şekerden Daha fazla Zarar Veren Şeylerden Bazıları

Dişlerinizin çürümesine sadece şekerin mi sebep olduğunu düşünüyorsunuz !Öyle düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz! Dişlerimizin çürümesine şekerden daha fala etkisi olan bu ürünlerden bazılarını inceleyelim.

  • Kurutulmuş meyveler ;

Michigan Üniversitesinde görev yapan diş hekimi Prof.Dr. Stefan Stefaniak yapmış olduğu açıklamada ‘Kurutulmuş meyveler şekerler gibidir.Yapışkan ve çok fazla miktarda şeker içermektedirler ve diş aralarına sıkışarak çürük oluşması için en uygun ortamı sağlamaktadırlar.Bu yüzden dolayı meyveleri taze olarak tüketmeniz daha sağlıklı size önerim onları taze olarak tüketmenizdir.’ diyor.

  • Gazlı ve Asitli İçecekler

Muhtemelen hemen hemen herkes gazlı ve asitli içeceklerin dişlere zarar verdiğini biliyordur. Bir şide 350 ml lik bir kolanın 40 gr şeker içerdiğini söylesek ? bu neredeyse 10 çay kaşığı şeker demek ! Ama tek sorun bu değil bu içeceklerin içerisinde kullanılan bazı maddeler diş minesinin aşınmasına sebep olmaktadır.Bu yüzden asitli ve gazlı içecekleri tüketirken bir kez daha düşünmekte fayda var.

  • Çay ve Kahveler

Günlük hayatımızın vazgeçilmezleri olan çay ve kahve dişlerimize zararı oldukça fazla ! Bu içecekler ağız kuruluğuna yol açarak ağız florasında bakterilerin çoğalmasını sağlamaktadırlar. Böylece erken çürük oluşumu ve dişlerin çürümesini hızlandırırlar. Ayrıca çay ve kahvenin içerisinde bulundurduğu şeker tabi buna önlem olarak içtikten sonra ağzımı su  ile çalkalamak bir miktarda temizlemeye yardımcı olacaktır.

  • Cipsler

Diş etlerine zarar veren bu maddeler bakteriler için mükemmel bir besin kaynağıdır ve içerisindeki bulundurdukları asitler ise adeta bir zımpara görevi görerek dişlerin aşınmasını kolaylaştırmaktalar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir